Колись Ужгород на Різдво завмирав, а вірники всіх конфесій, добре знаючи один одного, ходили до сусідів колядувати, незважаючи на те, якої ті були віри. Саме таку картину довоєнного Ужгорода змалював зі спогадів своїх учителів пастор Ужгородської реформатської церкви о.Янош Гейдер.
Нині священик, котрий служить в обласному центрі вже 18 років, готується до свята. Різдва за Західним обрядом. Розповідає, що нині реформатська громада Ужгорода налічує 500-600 осіб, причому близько 500 ужгородців відвідують служби, які ведуть угорською мовою, а близько 70 – українською. “Мені розповідали, що до війни в Ужгороді реформатська громада налічувала 60-700 осіб. Вона тут ніколи не була великою, бо Ужгород традиційно був потужним єзуїтським центром, і реформатів тут не любили. До речі, маю відомості, що до того часу, як у 1880 році в Угорщині виникло поняття “реформатська церква” наша ужгородська громада іменувала себе громадою гельведських євангеликів.
Наші традиції святкування Різдва залишаються незмінними вже багато років. Вони дуже прості і зрозумілі, без зайвих символічних обрядів, часто незрозумілих вірникам. Святу передують важливі 4 тижні, під час яких ми постимо і духовно готуємося до Різдва.
Власне, піст, як відмова від певного виду їжі, не є чимось обов’язковим. Ми кажемо, що постити – це означає відпустити раба. Кожен це розуміє по-своєму.
Дуже важливо в цей період також допомагати нужденним, приділяти увагу самотнім. Я завжди кажу під час проповідей, що важливо на Різдво простити один одному і згадати про самотніх. Бо найкращий подарунок для іншої людини – це ваш час, ваша увага. Напередодні у храмі діти прикрасили ялинку. Крім неї і символічного віночка зі свічками саме приміщення храму ми ніяк додатково не прикрашаємо. Безпосередньо сьогодні ввечері о 16.00 розпочнеться різдвяна служба, вона триватиме близько 2 годин. Буде коротка вступна частина, заспіваємо 2 гімни. Потім зачитаємо різдвяний текст, після чого діти покажуть спеціально підготовлену костюмовану різдвяну виставу. Це теж така традиція, якій вже багато років. Далі почнеться друга частина служби, під час якої я прочитаю проповідь. Я її вже написав, але з листочка не читатиму, бо знаю, про що хочу сказати. Як бачите, все у нас відбувається дуже просто: мало обрядів, а більше живого слова, зрозумілого людям.
Після проповіді вірники розійдуться по домівках і сядуть за святкову вечерю. На столі має горіти свічка, а перед тим, як їсти, бажано заспівати різдвяний гімн – колядку. Оскільки більшість наших вірників – угорці, на столі зазвичай смачні традиційні страви: шинка, голубці, ковбаса, сир тощо. Можна дарувати один одному подарунки, але я проти того, щоб це були дорогі речі, бо свята у нас і так перетворюються з чогось духовного на бізнес і гулянки.
Мені розповідали, що колись на Різдво Ужгород ставав тихим і спокійним. Люди кидали роботу, не метушилися, всюди відчувався спокій. Тепер же, коли місто стало великим, а вірників західного обряду значно поменшало, немає того спокою. Ми співаємо різдвяні гімни, а у місті продовжується шум: люди біжать у справах, працюють, торгують, не звертаючи уваги на наше свято. Лише цього року 25 грудня визнали вихідним днем. На мою думку, це правильне рішення, яке повертає Ужгород в ті часи, коли вірники всіх конфесій поважали традиції одне одного”, – розповів отець Янош.
Приготування до свята розпочалися сьогодні і в римо-католицькому храмі св.Юрія на вулиці Волошина. Його парох о. Іштван Погань каже: нині на вечірню різдвяну службу до храму прийде близько 600 угорців та 400 українців. Служба українською мовою почнеться о 20.00 за київським часом, угорською мовою – о 22.00. До цього, о 16.00, у храмі традиційно співатимуть різдвяних пісень ужгородські школярі.
“Ми готуємося до Різдва під час адвенту, 4 тижні поспіль. Адвент – це час очікування. Як ми готуємо подарунки на день народження близькій людині, так і тут готуємо подарунки до Різдва. Наші подарунки Христу – це молитва, піст та добрі вчинки. Причому піст має бути такий, щоб його ніхто не бачив, лише Бог. Я зараз говорю не про їжу, а про ті речі, від яких ви маєте відмовитися, принести певну жертву. Це має бути щось важливе для вас, але насправді пусте: Інтернет, комп’ютерні ігри, солодке тощо. Ви можете зійти з автобусу на одну зупинку раніше і пройтися зайвий час – це теж може бути ваш піст, про який знатиме лише Бог.
Церкву ми прикрашаємо зранку 24 грудня. Наряджаємо ялинку та ставимо вертеп: в одній з ніш готуємо сіно, викладаємо на нього фігурки Марії, Йосипа, Ісуса-немовляти, тварин. Цей вертеп стоїть у церкві ще півтори тижні. Сама служба у нас недовга, триває 1 годину. Зазвичай її прийнято проводити опівночі, але ми переклали її раніше, це дозволяється. Під час проповіді я говоритиму про те, чи готові люди нині прийняти Христа, чи є місце в серці для нього. Бо якщо багато речей покласти у своє серце, то в ньому не буде місця для Христа, отже треба вийняти з серця неважливе, але обов’язково залишити місце для віри.
Є у нас ще така традиція, вона, певно, словацького чи польського походження. Під час служби в церкві продають спеціальні вафлі. Вірники їх мають принести додому та перед вечерею намастити медом, розламати і подати кожному члену сім’ї. Після того, як з’їли вафлі, можна сідати за вечерю. Хоча це й необов’язково, багато хто вечеряє з родиною до служби в церкві.
Різдвяний стіл у наших вірників дуже різний. У нас немає традицій стосовно того, скільки має бути страв чи якими вони мають бути. Це залежить від того, якої національності громада. Угорці їдять своє, словаки – своє, а українці – своє. Нещодавно ми започаткували служби англійською мовою для студентів-католиків з Індії, то, вони, звичайно, теж мають свої традиції стосовно різдвяного столу, щоправда не можу вам сказати які. Загалом же на всі дні Різдва я кажу людям звернути увагу на три речі: приділити час Богу (тобто, прийти до церкви), приділити час сім’ї (наприклад, провідати батьків чи погратися з дітьми) і приділити час собі, тобто зробити те, на що не мав час у робочі дні”, – зауважив отець Іштван.
Отже, якщо ви теж відзначаєте Різдво за західним обрядом, або просто хочете прийти і подивитися на традиції вірників римо-католицької чи реформатської церкви, нагадуємо розклад нинішніх різдвяних богослужінь:костел св.Юрія (вул.Волошина) – українська служба – 20.00, угорська – 22.00;реформатська церква (пл.Жупанатська) – угорська служба – 16.00.
Тетяна ЛІТЕРАТІ, Про Захід