Три роки війни, 10 тисяч загиблих, сотні тисяч біженців. Чи не час українським лідерам визнати, що їм не перемогти в цій війні?
Сучасна геополітика, економіка, громадська думка – все це останнім часом складається не на користь Києва.
Проте екс-прем’єр Арсеній Яценюк, який називав свою прем’єрську посаду роботою камікадзе, в інтерв’ю з ведучим телевізійної програми BBC HardTalk (“Складна розмова”) Стівеном Сакуром знову заявив, що Україна не піде на компроміс з Росією.
Ми публікуємо це інтерв’ю у скороченому вигляді, передає сайт Електорат.
Стівен Сакур: Серед лояльних Києву політиків назрів серйозний розкол. Тимошенко, Саакашвілі та деякі інші видні політичні фігури вважають, що президент Порошенко помилився і що блокада східної України – єдине правильне рішення. Тобто непроста коаліція, яка підтримує уряд у Києві, розвалюється.
Арсеній Яценюк: Дозвольте мені бути відвертим: ви називаєте їх помітними політичними фігурами. Я б сказав, що в нашій політиці вистачає і божевільних. І їм немає діла до країни, до майбутнього, до людей, їх цікавлять тільки рейтинги.
С.С.: Але партія Юлії Тимощенко під час опитувань громадської думки набирає 20 відсотків, а ваша партія – два відсотки. І ви називаєте її божевільною?
А.Я.: Я називаю божевільними тих, хто проти моєї країни. Не тільки божевільними, але і гірше, просто не хочу промовляти ці слова. Щодо опитувань. Там не 20 відсотків, безумовно менше. Але погляньте на всі ці популістські рухи в Євросоюзі. Всі популісти намагаються набрати бали. Вони кажуть людям те, що ті хочуть чути. Але вони ніколи не виконають своїх обіцянок.
С.С.: Ви стурбовані тим, що популізм і націоналізм повернуть Україну в дуже небезпечному напрямку?
А.Я.: Я стурбований тим, що на сцену в усьому світі виходять популісти і демагоги, зокрема й в Україні.
С.С.: Зараз в Україні є серйозні політичні гравці, які стверджують, що настав час піти на компроміс. Наприклад, Віктор Пінчук, один із провідних бізнесменів країни, людина, близька до політичного керівництва, минулого тижня написав статтю в Wall Street Journal, в якій каже: давайте підемо на компроміс, питання Криму не має бути перешкодою для укладання угоди, яка би врятувала тисячі життів.
А.Я.: У цьому питанні ми перебуваємо по різні боки. Не можна йти на компроміс у питаннях суверенітету і територіальної цілісності моєї країни. Єдине можливе рішення – це якщо Росія піде з України. Це Росія першою почала війну з незалежною країною, вона намагається перекроїти кордони, що були встановлені після Другої світової війни, вона загрожує Україні, вам, НАТО і всім, хто виступає за демократію і свободу.
С.С.: Тобто ви, говорячи словами Віктора Пінчука, готові пожертвувати тисячами життів заради ваших принципів, які полягають в тому, щоб не поступатися російським вимогам, не йти на жодні хворобливі компроміси з Росією?
А.Я.: Ми готові з останніх сил боротися за нашу країну. І ми готові виконати умови Мінських угод – у такому вигляді, в якому вони сформульовані.
С.С.: І ви готові подивитися в очі кожній матері і кожному батькові українського солдата, вбитого на цій війні? Яка триватиме доки ви говорите, що компромісу не буде.
А.Я.: Вони герої, які захищають свою країну і свій народ.
С.С.: І як це все закінчиться? Вашою повною перемогою, в яку ніхто в Україні не вірить?
А.Я.: Я ще раз хочу нагадати, що політичне рішення можливо. Воно є. Воно прописано в Мінських угодах. Скажіть мені, чому Путін не хоче їх виконувати? А причина дуже проста: він хоче мати нову геополітичну картину світу. Він хоче правити світом. Ну або принаймні частиною світу. Він хоче відновити сфери впливу, він хоче захопити Україну. Це правда.
С.С.: Багато хто вважає, що у Путіна в руках всі козирі і важелі впливу. І вважають вони так тому, що український уряд ослаблений повсюдною корупцією і невправним керівництвом. Ви мали три роки на те, щоб виправити ситуацію, і переважну частину цього часу ви обіймали посаду прем’єр-міністра. І все ж таки ви в керівництві не змогли вирішити проблему корупції.
А.Я.: Дозвольте представити вам факти, без емоцій. Найбільша корупція була в енергетичному секторі України. Було кілька корупційних угод між українським “Нафтогазом” і російським “Газпромом”. Як прем’єр-міністр я викорінив усі ці закулісні корупційні угоди. Пана Фірташ, який перебуває під слідством ФБР, вигнанли з енергетичного сектора… Ми підняли податки і таким чином зменшили позиції українських магнатів. Олігархи більше не представлені в українському парламенті. Так що ми досягли багато чого…
С.С.: Ви самі в це вірите?
А.Я.: Так, вірю.
С.С.: А ось українці – ні. І вони позбулися вас. На момент вашої відставки, коли президент заявив, що він більше не довіряє уряду, ваш рейтинг становив 2%. Багато українців дивилися на вашу особисту компанію, яку ви зберегли, і вважали вас частиною проблеми, явно не її рішенням.
А.Я.: У цієї медалі є зворотний бік, або правда як така. Проти мого уряду запустили величезну кампанію з паплюження усіма цими магнатами, про яких я вже говорив.
С.С.: Але справа не тільки в паплюженні. У вас були деякі союзники, ваші найближчі друзі, зокрема пан Мартиненко, який зараз під слідством, підозрюється у хабарі в 13 млн доларів, який він начебто отримав через чеську компанію, коли працював в атомній промисловості. У вас була досить сумнівна компанія, чи не так?
А.Я.: Вперше в історії українського парламенту він був добровільно позбавлений депутатського мандата. Наразі триває слідство, і за 15 місяців йому не пред’явили звинувачення.
С.С.: Ми не знаємо, чи винен він чи ні. Він заперечує звинувачення на свою адресу. Але на багатьох прикладах можна стверджувати, що ви і ваше оточення здаєтеся надто близьким до олігархів, як ви їх називаєте, які все ще залишаються основними гравцями в українській діловій і політичній еліті. Наприклад, пан Луценко, голова президентської фракції в парламенті, сказав в квітні 2016, коли ви пішли: “Проблема з паном Яценюком в тому, що він не міг відмовитися від старої практики консультуватися з олігархами, перш ніж ухвалювати рішення”.
А.Я.: Я маю нагадати про кампанію з паплюження. Ми друзі-суперники з президентом, так що дозвольте мені промовчати з цього приводу. Але ви щойно згадали мій низький рейтинг. Уявіть на хвилину, що стало би з вашим урядом, якби він запровадив одразу чотири пакети заходів жорсткої економії?
С.С.: Ніхто не каже, що це легко, але в підсумку в рейтингу Transparency International сьогодні – не два роки тому, а сьогодні – Україна посіла 131 місце серед країн за рівнем корупції. За їх даними ви – найбільш корумпована країна Європи.
А.Я.: Нам вдалося перемогти величезну корупцію, але якщо ви запитаєте мене, чи корупція, як і раніше, існує в моїй країні – так, вона все ще існує. І вона існує не тільки в Україні, але і в інших частинах…
С.С.: І ця корумпована система здолала вас та всіх інших політиків вашої країни?
А.Я.: Саме з цієї причини ми створили національний антикорупційний комітет, національне антикорупційне бюро. А Верховна рада схвалила законопроект, який запропонував мій уряд. Він зобов’язує політиків заповнювати так звані електронні декларації про доходи. Хотів би я, щоби ваш уряд заповнювало такі декларації…
С.С.: Які ваші статки? Ви ж мали також заповнювати цю декларацію.
А.Я.: Я заявляв свої доходи ще з 2001 року. Їх легко перевірити в інтернеті.
С.С.: Так скільки?
А.Я.: Щось близько мільйона доларів. Я був банкіром, я був юристом, я 10 років працював в приватному секторі.
С.С.: Британський прем’єр Борис Джонсон нещодавно говорив про проблему, яка його турбує, – про те, що він називає “втомою від України”. Люди в Європі в якомусь сенсі втомилися від розмов про Україну, їм це набридло.Можливо, те ж саме відбувається в США. Для вас це може стати великою проблемою, чи не так?
А.Я.: Це нормально. Люди втомлюються від невирішених проблем. Але ми не можемо втомитися, коли боремося за наші принципи і цінності.